Хто несе відповідальність за невідповідність приміщень вимогам пожежної безпеки: орендар чи орендодавець?

     Питання, підняте в заголовку даної статті, є вкрай актуальним, оскільки законодавством досі чітко не врегульована ця дилема. В зв’язку з цим часто трапляється, що між власником приміщення (орендодавцем) та орендарем (суб’єктом, що винаймає приміщення) виникають суперечності з питання, хто ж має нести відповідальність за стан пожежної безпеки приміщень, що здаються/винаймаються в оренду.

 

     У випадку, якщо власник приміщень здійснює свою господарську діяльність у цих приміщеннях самостійно і одноосібно, питання знімається, оскільки претензії можуть бути лише до власника. Однак, у разі передачі приміщення в оренду ситуація стає набуває двоякого відтінку для «зацікавлених сторін».

  Юристи кажуть, що проблема вирішувана. Чому б не внести у договір оренди відповідні положення? Тоді б ситуація була зрозумілою і врегульованою. Однак, на практиці не завжди про питання пожежної безпеки згадується в договорах оренди. Насправді ж, не всі сторони – особливо це стосується тих, хто ще не відчував на себе «гнів» контролюючого органу щодо недотримання правил пожежної безпеки, - здогадуються прописати детально у договорі оренди розподіл прав та обов’язків щодо дотримання вимог протипожежного стану об’єкту.  Про необхідність визначення прав та обов’язків орендаря та орендодавця щодо забезпечення пожежної безпеки та відповідальності за порушення встановлених вимог наголошується і в нових Правилах пожежної безпеки в Україні, затверджених наприкінці 2014 року. По тексту також зазначається, що суб’єктом, відповідальним за дотримання правил пожежної безпеки, є власник або орендар. Хто вже це буде конкретно – законодавець надає право сторонам самим вирішувати це питання.

    Таким чином, орендуючи приміщення, слід укладати відповідний договір оренди з власником, приділивши достатньо  уваги вивченню положень, які б стосувалися розподілу обов’язків з пожежної безпеки об’єкта. Слід пам’ятати, що договір – це домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов’язків, і якщо в ньому буде зазначено, що обов’язки щодо дотримання правил пожежної безпеки покладено на орендаря, то потім і всі питання стосовно протипожежного стану об’єкта будуть висуватися саме до нього, зворотнє ж довести буде не так просто. 
    Такої позиції дотримуються і  суди. Судова практика вказує нам на те, що згідно з договором оренди орендар зобов’язується суворо дотримуватися протипожежних вимог на орендованому об’єкті,  отже і відповідальність за порушення  цих вимог несе саме він, а тому необґрунтованим є посилання позивача (орендаря) на те, що рішення відповідача (контролюючого органу) з винесених питань повинні стосуватися орендодавця.
    Цілком логічно, що якщо орендар орендує весь об’єкт або значну його площу, то варто покласти відповідальність за дотримання вимог пожежної безпеки саме на нього. Однак, у випадку оренди невеликого приміщення або частини цього приміщення обов’язки по дотриманню протипожежних вимог доцільно покласти на орендодавця, залишивши за орендарем обов’язок щодо дотримання встановленого на об’єкті протипожежного режиму.
    Якщо орендодавець вже встановив у приміщенні загальну систему протипожежного захисту (засоби автоматичної пожежної сигналізації, пожежогасіння, димовидалення, оповіщення про пожежу, пожарні кран-комплекти тощо), то на орендаря варто покласти обов’язки щодо підтримання у належному стані такого обладнання.
Вкажіть у договорі оренди режим роботи на об’єкті, порядок доступу до нього в не робочий час у випадку пожежі або інших надзвичайних ситуацій, дії охорони. Не зайвим буде визначення порядку надання орендодавцем орендарю інформації стосовно будівельних  та технічних характеристик, проектної документації, інформації щодо результатів перевірок протипожежного стану тощо. Не забудьте поряд з цим чітко прописати відповідальність кожної із сторін за недотримання вказаних положень.
    У будь-якому випадку, розподіл прав та обов’язків залишається за вами, як сторонами договору, а отже тільки у ваших силах реалізувати своє право на свободу в укладанні договору та погодженні його істотних умов, щоб уникнути неприємностей в майбутньому. Попереджуйте проблеми, а не відкладайте їх на потім.

 

    При виникненні питань щодо відповідальності за пожежну безпеку, а також документуванні цьго напрямку, звертайтесь до нас. Ми гарануємо якісне і оперативне врегулювання усіх питаннь в цій сфері. 

Авторизуйтесь, чтобы оставить свой комментарий:

Комментариев:
© ТОВ "СПЗ-УКРАЇНА", 09100 Київска обл., м. Біла Церква, вул. Надрічна, 68
Всі права захищені, 2019
Передрук матеріалів тільки за наявності посилання на https://spz-bc.com.ua
⁠+38 (095) 59 36 888
+38 (068) 59 36 888