Чорнобиль – одна із найбільших техногенних катастроф
в історії людства

Матеріал підготовлено до річниці трагедії 

26.04.2017р.

     26 квітня 1986 року о 1:23:44 сталася найбільша техногенна аварія в історії людства – вибух на Чорнобильській АЕС, в результаті якого сумарна радіація ізотопів, викинутих в повітря, склала 50 мільйонів кюрі, що в 30-40 разів більше, ніж при вибуху бомби в Хіросімі в 1945 році.
     Лише наступного дня, після того як у Швеції за рівнем радіації визначили, що в Україні мала місце аварія, уряд СРСР повідомив про Чорнобильську трагедію. Від вибуху і при гасінні пожежі, що тривала близько 10 днів, загинуло 31 особа і понад 200 було госпіталізовано. За неофіційною статистикою в Україні померло не менше 15 тисяч людей, які були уражені в результаті аварії на Чорнобильській атомній електростанції.

     Збудована в 1976 році, Чорнобильська АЕС розташована за 100 кілометрів на північ від Києва; вона мала чотири реактора, кожний з яких був здатен виробляти до тисячі мегават електричної енергії.

     Увечері 25 квітня 1986 року група інженерів почала проводити на 4-у реакторі абсолютно непідготовлений технічний експеримент, під час якого потужність реактора була знижена на 7% від норми, а контрольні пристрої були відключені. Робота реактора стала нестабільною і неконтрольваною, а спроба відновити стандартний режим його роботи - запізнілою, і 26 квітня 1986 року на 4-у реакторі пролунало два вибухи. Вони були не ядерними, а хімічними, як наслідок перегріву реактора і накопичення великої кількості газів, що з'явились під час неконтрольованої реакції. Потужність вибухів була настільки великою, що було зруйновано стальну і свинцеву обшивку реактора, і в повітря піднялось більше 60 тон радіоактивних матеріалів.
    Лише через три тижні за допомогою 4 тисяч тон піску, бору, свинця і глини вдалось ізолювати реактор, що продовжував випромінювати радіацію, і запобігти подальшому забрудненню грунту. З території в радіусі 30 кілометрів від місця аварії було евакуйовано більше 100 тисяч людей. Через традиційну в СРСР секретність від громадян приховувалась інформація про реальні масштаби катастрофи, а в найбільш постраждалих областях України, Білорусії та Росії в перші дні після аварії не здійснювались жодні заходи по захисту населення від радіації.
    Щоб запобігти подальшим викидам радіоактивних матеріалів, до кінця 1986-го року четвертий реактор АЕС був накритий спеціальним "саркофагом", збудованим руками сотень тисяч добровольців і мобілізованих солдатів, і Чорнобильська АЕС була знову введена в експлуатацію. Однак великі пожежі і аварії в 1991 та в 1996 роках привели до зупинення спочатку другого, а потім і першого реактора. У 2000-у році був зупинений останній, 3-й реактор, і Чорнобильська АЕС повністю припинила свою роботу [1].

ТОП 10 фактів про Чорнобильську катастрофу:

 

  1. В результаті вибуху на Чорнобильській АЕС 26 квітня 1986 року четвертий атомний реактор станції був повністю зруйнований, 97% радіоактивного ядерного палива - викинуто в атмосферу.
  2. Перше інформаційне повідомлення про те, що трапилося на ЧАЕС для широкої публіки було зроблено ТАСС 28 квітня 1986 року в 21.00.
  3. Масив дерев, розташований в двох кілометрах від ЧАЕС, отримав назву "Рудий ліс" по буро-рудого окрасу дерев, набутому в результаті поглинання деревами високої дози радіації в перші дні після аварії.
  4. Середній вік жителів міста Прип'ять на момент евакуації складав 26 років.
  5. У перший день після аварії в місті Прип'ять з'явилися незвичайні продуктові лотки, де можна було купити дефіцитні на той час продукти: свіжі огірки, суху ковбасу
  6. За даними МАГАТЕ, конструкція будинку, що вибухнув на Чорнобильській АЕС реактора була спочатку «вибухонебезпечною»: не відповідала міжнародним нормам безпеки і мала небезпечні конструктивні особливості
  7. Згодом радіоактивні речовини здатні перетворюватися в нові елементи. Так, радіоактивний плутоній-241, який має період напіврозпаду в 14 років, поступово перетворюється в інший, більш рухливий, і, відповідно, більш небезпечний для живих організмів елемент - америцій.
  8. Зміст америцію в навколишньому середовищі постійно росте, найвищій рівень концентрації америцію буде досягнутий до 2058 році.
  9. На даний момент на ЧАЕС ведуться роботи над будівництвом нового саркофага для укриття четвертого енергоблоку. Нова арочна захисна оболонка покликана забезпечити кращий захист навколишнього середовища від радіоактивних частинок.
  10.  Повний розпад останнього радіоактивного елемента на забруднених територіях (плутонію-239) до стану природного матеріалу відбудеться в 26486 році (через 24500 років після аварії) [2].

Спецпожзахист застерігає!

      В цей сумний день, річницю катастрофи на ЧАЕС, колектив нашого підприємства, більшість фахівців якого протягом усієї професійної діяльності займаються попередженням виникнення техногенних катастроф на промислових об’єктах, громадських установах та організаціях тощо, застерігає Вас не нехтувати заходами попередження виникнення надзвичайних ситуацій, виявлення та запобігання катастрофам. Пам’ятайте, що вчасне запобігання надзвичайним ситуаціям на підприємстві дозволяє врятувати життя і здоров’я персоналу вашого підприємства, клієнтам і відвідувачам.

[1] За матеріалами http://www.jnsm.com.ua
[2] Згідно матеріалів http://ecoidea.by. 

Авторизуйтесь, чтобы оставить свой комментарий:

Комментариев:
© ТОВ "АЛЬТІС-ДИЗАЙН", 09100 Київска обл., м. Біла Церква, вул. Надрічна, 68
Всі права захищені, 2018
Передрук матеріалів тільки за наявності посилання на http://spz-bc.com.ua
⁠+38 (095) 59 36 888
+38 (068) 59 36 888